T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
    İLÇELERİMİZ
   
   
   
   
   
   
 


MUGLA

 
Kan


Bulunduğunuz Yer: İl Jandarma Komutanlığı  >>   Jandarma Birlikleri

 Jandarma Birlikleri
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

MUĞLA İL JANDARMA KOMUTANLIĞI

Jandarma Birlikleri

 

 • Kontrolünden sorumlu olduğu karayolları ( Muğla İl merkezini illere ve ilçelere bağlayan ana yollar haricindeki tüm yollar) üzerinde araçları ve sürücüleri denetler, duran veya akan trafiğin düzenlenmesini ve yönetilmesini sağlar.
 • Meydana gelen trafik kazalarına el koyar, kazaların oluş nedenlerini inceleyip, iz ve delillerini tespit ederek kaza tespit tutanağı tanzim eder.
 • Ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında, kazazedelere ilk ve acil yardımın yapılmasını sağlar.
 • Karayolları Trafik Kanunu’nun suç saydığı bir fiilden dolayı sürücüler hakkında, suç veya ceza tutanağı düzenler.
 • Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu ve bu Kanuna göre çıkarılmış olan yönetmelikler ile Jandarmaya verilen diğer görevleri yapar.

 

     

        Muğla İl.J.K.lığı bünyesinde; (4) İl Mrk., (6) Bodrum, (1) Datça, (5) Fethiye, (4) Milas, (4) Marmaris, (3) Ortaca ve (3) Yatağan merkezinde olmak üzere toplam (30) Jandarma Trafik Timi bulunmaktadır. Timler görevin özelliğine uygun teknik malzeme ve teçhizatla donatılmış olup, vardiya sistemine göre 24 saat görev yapmaktadır.

Olay Yeri İnceleme Tim Komutanlığı ve Birimleri

        Olay Yeri İnceleme Tim Komutanlığı ve Birimleri; meydana gelen önemli asayiş olaylarının soruşturulması safhasında; hâkim ya da Cumhuriyet Savcısının talimatı ile olay yerinin incelenmesi, bulgu ve delillerin araştırılması, tespiti, muhafaza altına alınması, incelenmek üzere ilgili kriminal laboratuarlara ve adli tıp kurumuna gönderilmesi amacıyla olay yerinde gerekli incelemeleri ve teknik araştırmaları yapar.

     

        Muğla İl J.K.lığı bünyesinde (1) Olay Yeri İnceleme Timi ile İl Merkez, Bodrum, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Milas, Marmaris ve Ortaca merkezinde birer tane olmak üzere toplam (8) Olay Yeri İnceleme Birimi bulunmaktadır. Tim ve birimler görevine uygun teknik malzeme ve teçhizatla donatılmış olup, 24 saat görev yapmaktadır.

        Olay yeri inceleme tim ve birimleri Muğla İlinde göreve başladıkları 1994 yılından günümüze kadar birçok faili meçhul öldürme, gasp, hırsızlık vb. olayları aydınlatarak faillerinin adalete teslim edilmesini sağlamıştır.

Motosikletli Jandarma Asayiş Timleri

        Muğla İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde konuşlu Motosikletli Jandarma Asayiş Timleri; adli, mülki, idari ve diğer görevlerin yerine getirilmesinde, motorlu devriye hizmetlerinde yerel kolluk kuvvetlerine yardım etmek amacıyla kurulmuştur.

     

        Muğla İl J.K.lığı bünyesinde; (1) İl Mrk., (2) Bodrum, (2) Fethiye, (1) Milas, ve (2) Marmaris merkezinde olmak üzere toplam (7) Motosikletli Jandarma Asayiş Timi bulunmaktadır. Timler görevin özelliğine uygun teknik malzeme ve teçhizatla donatılmış olup, vardiya sistemine göre 24 saat görev yapmaktadır.

Narkotik, Bomba Arama ve İz Takip Köpek Timleri

        Muğla İl J.K.lığında; Özel eğitimli (3) Narkotik, (2) Bomba Arama ve (2) İz Takip Köpek Timi teknik cihazlarla birlikte olayların aydınlatılmasında etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

     

 Köpek Barınağı

 Köpek Taşıma Aracı

 Araç Araması

Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı

        Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı Ortaca-Dalyan’ da 19 Mayıs 2009 tarihinde konuşlanmıştır.

        J.Asyş.Bot K.lığı Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı sorumluluk bölgesinde;

 • Sorumluluk sahasında bulunan kıyılar ve adacıklarda önleyici kolluk hizmeti yapmak,
 • Usulsüz ve kaçak su ürünleri avcılığını önlemek,
 • Her türlü motorlu ve motorsuz deniz aracını makul şüphe halinde kontrol etmek,
 • İzinsiz dalma ve ruhsatsız su altı araştırmalarına engel olmak,
 • Deniz araçlarından yapılacak yardım çağrılarına müdahale etmek,
 • İzinsiz olarak yapılan iskele ve dolguların tespiti halinde yasal işlem yapmak başlıca görevleridir.

     Her Hakkı Saklıdır. TC. Muğla Valiliği, Tel: 0252 214 1234 Faks: 0252 214 31 88
Muğla Valiliği